Czech English
ÚvodO násHorský vůdceKurzyMetodikaBlogKontaktNovinky (old)

2016201520142013201220112010200920082007Starší fotogalerie2017

Partneři
Reklama

Kauza PIEPS DSP

dsp.jpgV internetových médiích byl publikován článek porovnávající lavinové vyhledávače, kdy "nejzávažnějším zjištěním" bylo, že vysílačkou nebo mobilním telefonem může dojít k vypnutí PIEPSu DSP. Jelikož tento vyhledávač používáme, tato informace nás velmi zaujala.

Zaujala natolik, že jsem se rozhodli tuto informaci osobním praktickým testem ověřit a uvést na pravou míru.

Celý velmi podrobně provendený test porovnávající jednotlivé vyhledávače naleznete na http://www.laviny.sk/index.php?menu=clanky&id=275. Test velmi dobře porovnává měřitelné vlastnosti vyhledávačů, jejich dosahy, funkci při více zasypaných. Co bohužel neporovnává a není ani v jeho silách je subjektivní hodnocení, tedy to jak na vás osobně který vyhledávač působí, jak intuitivní je jeho ovládání, případně jak vám vyhovují, či nevyhovují jeho doplňkové funkce. Neporovnává to z toho důvodu, že se jedná o kritéria čistě sujektivní a každý jsme jiný a vyhovuje nám něco jiného.

Jestliže tedy někdo řekne, že nejlepší je pro něj Ortovox S1, je to jeho názor, ale například mě osobně se s tímto vyhledávačem nepracuje dobře. Jestliže někdo pokládá za nejlepší Baryvox PULSE, souhlasím s jeho dobrými technickými parametry, ale není pro mne dostatečně intuitivní na ovládání a hlavně se eticky nemohu srovnmat s funkcí pulse.

Takže ano, úvodem podotýkám jsem zaujatý, protože používám DSP, nehodlám to měnit a spíš mne zaujalo, za jakých okolností může telefon nebo vysílačka vyhledávač ovlivnit.

Test 1

Vysílačka nebo mobilní telefon položeny na displejové straně vyhledávače. Shodně byl proveden i test HS.

Vysilacky - male bezne prodavane Microtalk Cobra, Frekvence 446,00625-446,09375MHz.

Na DSP v rezimu vysilani nemel vliv ani rezim vysilani ani prijmu, dokonce nenabehla ani zadna chybova hlaska, vysilacka byla polozena primo na vyhledavaci.

Mobil - klasicka NOKIA 3110
Pri polozeni mobilu na vyhledavac hlaska E04 - ani naznak zmeny v rezimu vysilani, druhym vyhledavacem bez obtizi jasne viditelny.
Pri volani z tohoto telefonu polozeneho primo na vyhledavaci (velmi pravdepodobne, ze si zasypani v lavine budete chtit zavolat) nabehla hlaska E04, ani naznak zmeny v rezimu vysilani, druhym vyhledavacem jasne viditelny.
Pri volani na tento telefon polozeny primo na vyhledavaci doslo k "vymarkrovani" vyhledavace, nabehla hlaska E04 a vhledavac prestal byt pro druhy kontrolni viditelny. Po ukonceni volani na telefon nabehla kratce hlaska E23 po te E25, vyhledavac se zrestartoval a behem cca 5 sekund byl opet plne viditelny pro kontrolni vyhledavac.

Test 2

Vysílačka nebo telefon položeny na zádové straně vyhledávače, tedy tam kde by se potenciálně mohli dostat, pokud vyhledávač nosíte podle návodu - displejem k tělu.

Vysilacky - male bezne prodavane Microtalk Cobra, Frekvence 446,00625-446,09375MHz.

Na DSP v rezimu vysilani nemel vliv ani rezim vysilani ani prijmu, dokonce nenabehla ani zadna chybova hlaska, vysilacka byla polozena primo na vyhledavaci.

Mobil - klasicka NOKIA 3110
Pri polozeni mobilu na vyhledavac pipnuti a hlaska E04 - ani naznak zmeny v rezimu vysilani, druhym vyhledavacem bez obtizi jasne viditelny.
Pri volani z tohoto telefonu polozeneho primo na zadech vyhledavace  pipnutí a hlaska E04, ani naznak zmeny v rezimu vysilani, druhym vyhledavacem jasne viditelny. Na vyhledavajicim vyhledavaci slysitelna interference.
Pri volani na tento telefon polozeny primo na zadech vyhledavace opet pipnuti a hlaska E04 - vyhledavac zustal celou dobu jasně a zřetelně viditelny. Slyšitelná interference.

Zavěr

Nebudu polemizovat, zda nastaveni testu - proti navodu vyrobce a zejména pak forma publikace výsledků v ČR jsou umyslné ci nikoli. Bohuzel se nemohu ubranit pocitu, ze cilem nekterych lidi bylo co nejvice pomluvit nektere konkretni typy, presneji jeden.

Možné ovlivneni vyhledávače mobilnim telefonem nebo vysilackou je neoddiskutovatelny fakt, proto je potreba dodrzet nekolik zakladnich bodu.

1/ vzdy si dukladne prectete navod sveho vyhledavace vcetne vsech upozorneni a varovani vyrobce bez ohledu na typ vyhledavace a vyrobce

2/ vyhledavac noste vzdy podle tohoto navodu

3/ telefon nebo vysilacku a vyhedavac  noste vzdy minimalne 15 cm od sebe, napriklad ja pouzivam pro telefon a GPS steheni kapsu na kalhotech a vyhledavac mam v naprsni kapse podvlikaciho trika nebo v original brašničce jak je doporučeno výrobcem

4/ při vyhledávání mějte telefon vypnutý nebo jej zanechte u kamarádů mimo prostor laviniště, vyhledávání většinou výrazně neovlivní, ale může vás zmást i přihlašování telefonu ke konkrétnímu vysílači, příchozí SMS nebo volání

5/ výrazně větší vliv na vyhledávače má příchozí volání než odchozí, prčš tak na to mé technické znalosti nestačí, ale vyhledávač se tak choval

Publikace výsledků testu na portálu Lezec.cz:

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=9806&nazev=test_lavinovych_pristroju_ii.

Vyjádření dovozce PIPSu do ČR:

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=9820&nazev=test_lavinovych_pristroju

 

Co na to říct? Asi snad jen oblíbené "Tru is out there...."

Naučte se svůj vyhledávač dobře používat, znejte jeho vrtochy, slabiny i přednosti. I sebelepší vyhledávač  vám může být bez treninku a při porušování návodu použití zcela nanic.

Radek


 

 

 

Rychlý kontakt

Mgr. Radek Lienerth
+420 603 810 600
info@climbingschool.cz

© 2011 ClimbOn | Lezecká škola a horský vůdce | www.climbingschool.cz